restaurant pos sistemleri

Dövme Yaptırmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Dövme Yaptırmadan Önce Bilinmesi gerekenler
  1. Ne İstediğinizi Bilerek Gidin:Bir dövme sanatçısının en sevmediği müşterisi yaptıracağı dövme ile ilgili en ufak fikri olmayan, karar veremeyen, bu konuyla ilgili daha önce hiç düşünmemiş, araştırmamış kişilerdir. “Ne yaptıracağımı bilmiyorum ama dövme yaptırmak istiyorum” , “Karar veremiyorum acaba ne yaptırsam ki”, “Bu sıralar en çok ne yaptırılıyor” diye başlayan cümlelerle dövme yaptırmaya kalkarsanız daha sonra pişmanlık duymanız an meselesidir. İstediğiniz desenin veya bölgenin yanlış seçimi, yaşamınızı, işinizi, kısaca tüm hayatınızı etkileyebilir. Kendinizi en iyi kendiniz tanırsınız. Bu yüzden dövme yaptırmaya giderken sizin için anlamı olan şekil ve sembol de kararlı olun, bununla ilgili şekilleri, çizimleri iyi araştırın, bulun biriktirin. Karar verdiğiniz sembol ve şekli dövme sanatçısına götürün; o sizin nasıl bir dövme istediğinizi anlayacak varsa elinde bununla ilgili daha önce çizilmiş alternatifleri gösterecek, elinizdeki şeklin çizilebilirliğine göre ya aynısı yapacak veyahut yeniden çizecektir.
  2. Zaman Konusunda Esnek Olun:Yapmaya karar verdiğiniz sembolü veya şekli hemen yaptırmayın birkaç gün kafanızda yerini, boyutunu, eklemek istediğiniz başka şeyleri, rengini, vs düşünün. Arkadaşlarınızın, ailenizin fikirlerini alın. Unutmayın ki bütün bir ömür vücudunuzda taşıyacağınız bir şekil için düşünülen birkaç gün fazla değildir. Dövmenin ne zaman yapılacağı konusunda dövmecinizle konuşup randevu alın.
  3. Dövme Uygulanacak Bölgeyi ve Boyutu Dövmecinize Danışın:Yaptırmak istediğiniz şeklin türüne, rengine ve içerdiği efekte göre vücut üzerinde yapılması veya yapılmaması gereken alanlar vardır. Örneğin yuvarlık hatlı ve simetrik şekillerin vücudun eklem ve yumuşak yerlerine yapılmaması gerekir aksi durumda yuvarlak şekil elips gibi duracak müşteri şekilden memnun kalmayacaktır. Aynı bozulma simetrik bir şeklin eklem yerine yapılmasında da ortaya çıkar. Renkli bir dövme için vücudun daha çok güneş görmeyen kısımları tercih edilmelidir ki renkli boyalar daha uzun süre canlılığını koruyabilsin.
  4. Dövme Sanatçısını Seçerken Seçici Olun:Dövmenizin başarısını etkileyen en önemli konudur. Vücut süsleme sanatının gittikçe insanlar arasında kabul görmesi ve benimsenmesi neticesinde son yıllarda mesleğimize olan ilgi artmıştır. Bu ilgi bu işi tutkuyla hakkını vererek yapanların yanı sıra, ucuz malzeme kullanıp insan sağlığını hiçe sayan para kazanmayı amaç edinmiş insanları da yaratmıştır. Bu yüzden dövmenizi yaptırmadan önce dövme sanatçınızın ustalığına (daha önceki yapılmış çalışmalarına), sterilizasyon konusunda gösterdiği hassasiyete, dikkat edin.
  5. Rahatsızlıklarınızı ve Kullandığınız İlaçları Önceden Söyleyin:Coumadin, Asetilsalisilik asit tarzı ilaçlar (Aspirin, Asinpirine, Babyprin, Coraspin, Dispril, Ecopirin, vb) kan sulandırıcı özelliği olmasından dolayı dövme yaptırmadan 1 hafta önce bırakılmalıdır. Alkol da kan sulandırıcı özelliği olmasından dolayı dövme başlamadan 24 saat önce bırakılmalıdır.
  6. Kimler Dövme Yaptırmamalı:• 18 yaşının altındaysanız ( ebeveyn izni olursa sorun yok), • Hamilelik ve emzirme dönemindeyseniz, • İleri derecede alerjik ve deri hastalığınız varsa, • Hemofili ve trombosit fonksiyon bozukluğunuz varsa, • Kontrolsüz hipertansiyon hastasıysanız, • Kan yoluyla bulaşabilen Hepatit b, Hepatit c, Hiv ,ve Frengi virüslerinden herhangi birine sahipseniz dövme yaptırmamalısınız.
  7. Ücretlendirme :Her dövme sanatçısı çalışmalarını farklı ücretlendirir kimi cm usulü çalışırken kimisi saat başı ücretlendirme yapar. Ücreti belirleyen unsur genellikle yaptırdığınız dövmenin boyutu, renk sayısı ve detayıdır. Yaptırmayı düşündüğünüz dövmenin ücretine göre değil dövmenin başarısına göre hareket edin unutmayın ki aldığınız herhangi bir metanın; bir televizyonun, bir cep telefonunun, bilgisayarın bir ömrü vardır, fakat yaptırmayı düşündüğünüz dövme sizinle ömür boyu birlikte olacaktır.
  8. Rahat Edebileceğiniz Kıyafetler Giyin:Dövme yaptırmaya gitmeden önce, yaptırmayı düşündüğünüz bölgeye uygun kıyafetler giymeniz hem kendiniz hem dövme sanatçısı için rahatlık ve kolaylık sağlayacaktır. Dövme esnasında oluşabilecek boya damlamalarına ve sıçramalarına karşı yeni ve çok sık kullandığınız kıyafetleri tercih etmeyin bunun yerine koyu renkli ve kullanmadığınız kıyafetleri giyiniz.
  9. Tok karnınıza gelin:Dövme yaptırmadan kan şekerinin dengesi için dövmeye başlamadan önce karnınızı doyurun