d

Dövme Yaptırdıktan Sonra Bilinmesi Gerekenler

  1. Dövmeniz bittikten sonra dövme sanatçısının dediklerini iyi dinleyin:İğnelerle yara halini alan dövmeniz bittikten sonra, 1-2 haftalık bakım süresine ihtiyaç vardır. Bu süre içerisinde yapmanız ve yapmamanız gereken bir takım kurallar vardır. Bu yüzden her dövme sonrasında sanatçınızın dediklerini can kulağı ile dinlemeniz ve dediklerini harfiyen uygulamanız gerekmektedir. Yerine getirilmeyen kurallar dövme renginde solukluk ve bozukluklara yol açmakta ve daha sonra tekrardan rötuş yaptırmak zorunda bırakabilmektedir. Buda size tekrardan bir maliyet ve eziyete neden olmaktadır.
  2. Dövmeden sonra uygulanacak bakımlar nelerdir :Dövme yapıldıktan sonra sanatçı dövmeye sürdüğü merhemin kıyafetlere bulaşmaması, üzerine toz gelmemesi için gazlı bez veyahut streçle kapatır. Fakat bu kapatma işlemi streçte 1-2 saati geçmemelidir. Dövmenin mümkün olduğu kadar hava alması mühim olduğundan burada en doğru kapatma şekli gazlı bezdir. • Her dövme sanatçısının farklı merhemler ve kremler tavsiye etmesine rağmen esas kural antibiyotikli merhemlerin bölgeye 2 hafta boyunca, duştan hemen sonra olacak şekilde, günde 3-4 kez merhemin iyice yedirilerek ve yavaşça masaj yapılarak kullanılmasıdır. • Birçok dövme sanatçısı arkadaş dövme yapıldıktan sonraki 1-2 günde duş alınmamasını söyler. Bu durum tamamen şebeke sularınızın temizliği ile alakalı bir durumdur. Eğer şebeke sularınıza güvenmiyorsanız bu kurala uymanızda fayda var aksi halde dövmeniz iltihaplanır renklerinde bozulmalar ve atmalar meydana gelebilir buda dövmenin görüntüsünde ciddi bozulmalara yol açabilir. Fakat temizliğinden emin olduğunuz içme suları ile birlikte herhangi bir anti bakteriyel sabunla dövmenizin temizliğini yapabilirsiniz daha sonrasında temiz bir havlu veya bezle kurulamayı ve arkasından merheminizi sürmeyi unutmayınız. • 1-2 gün sonra duş aldığınız zaman dövme olan bölgeyi liflememeniz, gerekmektedir. Dövmenizin üzerinden şampuan, vücut losyonu gibi sıvıların akıp gitmesinin dövmenize bir zararı yoktur. Fakat her duştan sonra içme suyu ile tekrardan dövme olan bölgenin anti bakteriyel bir sabunla yıkanmasını ve temiz bir havluyla kurulanması tavsiye ederim. • 1 Hafta sonunda dövme yapılan bölge kabuk tutar ve kaşınmaya başlar kesinlikle bu süre içinde dövme kaşınmamalı ve kabuklar yolunmamalıdır. Aksi halde kabuğa yapışmış durumda olan boya koparıldığı zaman o bölgedeki şeklin bozulmasına ve tekrardan rötuş yapılmasına neden olacaktır. • Kabuklar attıktan sonra dövme üstünde bazen parlak bir deri meydana gelir bu normaldir, her vücudun kendi iyileşme süresine göre bu parlak deride 1-2 hafta sonra kendini attığı zaman sürdürdüğünüz dövme bakımını sonlandırabilirsiniz. Bu parlak deri ortadan kalktığı zaman dövme esas rengini kavuşmuş olur. • Dövme bakım süresi içerisinde 3-4 gün havuz ve denize girilmemelidir. 4 Hafta süresince de solaryum ışınlarına ve güneşe maruz bırakılmamalıdır. Bu yüzden en ideal dövme mevsimi bahar aylarıdır.
  3. Dövmenizin uzun yıllar canlılığını ve parlaklığını koruması için:Dövmenizin canlılığını ve parlaklığını etkileyen başlıca unsur güneş, solaryum ve lazer ışınlarıdır. Dövme yaptırdıktan sonraki yaşamınızda mümkünse güneşlendiğiniz zaman dövmenizi herhangi bir şeyle kapatmanızı bu mümkün değilse öncesinden faktör kremleri süreülmesini öneririm. Solaryuma girdiğiniz zaman mutlaka dövme bulunan bölgenizi bir şeyle kapatmanız gereklidir. Lazerli epilasyonlarda o bölgeye lazer ışınlarının değmemesi gerekmektedir. Dövmenizi bu epilasyondan sonra yaptırmanız sizin için daha yararlı olacaktır.

Yorum Yok

Post a Comment